Wirtualna rekonstrukcja zabudowy majątku w Kłóbce

Zdjęcie: Wirtualna rekonstrukcja zabudowy majątku w Kłóbce

Zespół dworski w Kłóbce – wirtualna rekonstrukcja zabudowy historycznej

Na potrzeby realizacji ścieżki dydaktycznej w parku zrealizowaliśmy cyfrowy model przedwojennej zabudowy zespołu dworskiego w Kłóbce. Wirtualna rekonstrukcja zabudowy została wykonana na podstawie badań archiwalnych materiałów kartograficznych i inwentaryzacji budowlanych, prac terenowych oraz konsultacji z pracownikami Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Na wizualizacjach, poza istniejącymi obecnie budowlami przedstawiono historyczne budowle: parterowy dwór, lamus, młyn, oficynę oraz zabudowę folwarku.

wirtualna rekonstrukcja zabudowy w Kłóbce

Widok od północy

Na pierwszym planie znajdują się oficyna dworska oraz spichlerz, a pomiędzy nimi rozległy plac, przez który przebiega droga wiejska. W centrum placu
dobrze eksponowana była główna brama wjazdowa do dworu. Za nią urządzono reprezentacyjny podjazd oraz (po lewej stronie) aleję grabową formowaną do wysokości ok. 4m. Układ przestrzenny tych elementów miał podkreślać pałacowy charakter północnego skrzydła dworu, wzniesiony w latach 1882-1884 z inicjatywy i środków Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej. Z prawej strony kadru, w obrębie zespołu folwarcznego dobrze widać pomniejsze budowle: stelmachownię przy drodze oraz niską chlewnię (w dalszym rogu podwórca). Na ostatnim planie (za lamusem) znajduje się młyn na Lubieńce oraz zbiornik retencyjny, z którego spuszczano wodę, aby napędzić koło młyńskie.

Wirtualna rekonstrukcja zabudowy

Model 3D wraz z renderingami wykonała pani Hanna Olczyk, a opracowanie merytoryczne Łukasz Dworniczak. Prezentowanie wizualizacje mają jak najlepiej ilustrować historyczny kształt majątku. Dlatego w modelowaniu skupiliśmy się na wiernym oddaniu detali architektonicznych i układu przestrzennego tego założenia.

Zapraszamy do obejrzenia innych realizacji >> edukacja krajobrazowa <<

Inne

Przykładowe projekty

Przewiń na górę strony